Ebben a részben a festésről fogok írni. Akár csak a papír, a sodrópálca, vagy a papírcsík szélességének a kiválasztásánál, a festésnél is annyi féle módszer és festék, ahány ember. Mindenkinél más válik be, és mindenki más módszerre esküszik. Bemutatok néhányat, amik a legáltalánosabbak. Egy biztos, a szép munkához, rugalmas pálcákra lesz szükségünk, ez az, amit a legnehezebb produkálni.
Ha már elegendő mennyiségű pálcát sodortunk, kezdődhet a színezés. Ez az első kezelés, aminek alávetjük a papírcsöveket. Erre alkalmasak a különböző poralakú ruhafestékek, mint pl. Colombus. Ha ezzel festek, nem a használati utasítás szerint járok el, mivel nem ruha festéshez használom. Kb. 1 dl-nyi vizet felforralok, abban feloldom a port, aztán pedig beleöntöm egy beföttesüvegbe, amit végül teljesen teleöntök vízzel. Tehát egy csomagnyi ruhafesték kb. 6-7 dl vízhez elegendő. Ez még ízlésszerint hígítható, attól függően, hogy ki mennyire erős színeket szeretne, és természetesen a különböző színek keverésével is kisérletezhetünk. A por alakú festékek közül alkalmas még a fapác, amit szintén vízben kell oldani, de ehhez elegendő langyos víz is. Fapác folyékony formában is kapható, ebből létezik alkoholos és vizes változat. Nem találtam különbséget a kettő között szinezés szempontjából. A folyékony pácot már nem szükséges hígítani, de hígítással világosabb színeket is kaphatunk. Ezeket a termékeket könnyen beszerezhetjük háztartási, vagy festékboltokban. Szóbajöhetnek még különböző pigmentek, feketekávé, bármi, ami vizben oldható.
A festésnél kétféle módszert is alkalmazhatunk, vagy alámerítjük a pálcákat egy nagyobb, mélyebb edényben, majd lecsöpögtetve kiterítjük, vagy ecsettel visszük fel. Természetesen a merítés kevésbé gazdaságos, mivel a papírcsövek így több festéket szívnak magukba, viszont sokkal gyorsabb halad a pálca festése. Manapság inkább a lasabb, de takarékosabb megoldást választom, kiterítem a pálcákat egy alufóliára, és ecsettel viszem fel a festéket.
Miután kész vagyunk a festéssel, hagyhatjuk a pálcákat teljesen megszáradni, hogy így tárolva csak később használjuk fel, vagy egy bizonyos száradási idő után azonnal is felhasználhatjuk. Folpack fóliába csomagolva megóvhatjuk őket a gyors kiszáradástól, de egy-két napnál tovább nem érdemes így tárolni őket, mert bepenészedhetnek.
Ha száraz pálcákat használunk azokat a második kezelés előtt érdemes egy virágspriccelővel megnedvesíteni, becsomagolva hagyni, hogy kellőképpen megpuhuljanak. Ehhez kb. negyedóra elegendő.
Ekkor következhet a második kezelés. Miután a kiválasztott színt már elértük a festés során, a cél a pálcák rugalmassá tétele. Ezt egyrészt az előbb említett nedvesítéssel érjük el, másrészt újra átkenjük a pálcákat. Itt következik az a rész, ahol megint csak minden fonó a saját receptje szerint jár el. Én faimpregnáló és vizesbázisú parketta lakk 1:1 arányú keverékét használom. Parketta lakkból mindig egy komponensű vizesbázisút használok, ez nagyon gyorsan szárad, nincs kellemetlen szaga, zárt térben egészségesebb, mint a kétkomponensű hígítós parkettalakkok. Kedvencem a selyem fényű, ez mattabb felületet ad, és papírpálca még inkább hasonlít a természetes vesszőhöz. Mint minden más, ez is ízlés kérdése. Ezt ecsettel viszem fel a pálcákra. Várok, ameddig annyira megszárad, hogy már jól lehessen vele dolgozni, miközben időnként átmozgatom őket, hogy ne ragadjanak össze.
Ez nem vesz több időt igénybe maximum 15 percnél. Ekkor a pálca készen áll a fonásra. Miután a megálmodott darab elkészült, kap még egy harmadik kezelést, én ilyenkor újra átkenem parkettalakkal, de már csak magával a lakkal hígítás nélkül. Ez meglehetősen vízállóvá és strapabíróvá teszi fonást.
Vannak, akik használnak lazúrt is a pálca rugalmassá tételének érdekében. Alapvetően alkalmas minden, ami vízzel hígítható, vagy vizesbázisú. Az arányok és a keverékek is teljesen egyéniek, nincs csak egyféle recept. A kezelések száma, vagy az anyagok összetétele is mindenkinél más. Az itt leírtak csak az én módszereim. Csak annyit tudok mondani, kisérletezzetek!
A festés gyakorlati részét egy YouTube videómban is bemutatom, ahova rendszeresen töltök fel mindent, ami fonással kapcsolatos.